O historii se starejte důkladně

, , Komentáře nejsou povolené u textu s názvem O historii se starejte důkladně

Zachovat historické nástěnné koberce v dobrém stavu je prvořadým úkolem každého kastelána. Historii si musíme hýčkat. Jsou to naše dějiny. Ty předcházely době, ve které nyní žijeme. Ty nám daly základ pro naši dobu. A naším úkolem současnosti je postarat se o všechny relikvie z dob minulých s úctou, pokorou a s důkladností.

gobelín

Nesmíme starost o dochované tapiserie podceňovat.
Každá tapiserie měla ve své době nezastupitelnou funkci.
· Určitě reprezentovala zámecké pány.
· Dekorovala prostředí obývacích místností zámku.
· Ale nezapomeňte také na čistě praktickou stránku tapiserie, odhlučňovala a udržovala v místnosti teplo!

Provoz celého zámku stojí dost peněz, ale každý stát musí vyčlenit dostatek peněz na to, aby současná generace, ale i ta následující viděla, jak dříve lidé žili a pracovali. Každý kus nábytku má v sobě nádech oné doby, ve kterém byl zámek postaven. Každá historická textilie musí být ošetřována, aby nezanikla v proudu času. Aby nezašla špínou.

Naštěstí jsou odborníci, kteří si na čištění historických textilií troufnou, protože ví, jak na to. Jak vyčistit historické tapiserie, nebo gobelíny, o nichž průvodce vždy před návštěvníky hovoří. Jak by to vypadalo, kdyby na zdech zbyla po gobelínech jen prázdná místa? Průvodce by musel říkat, aby si lidé představili, že tady na tomto místě byl vždy gobelín, který znázorňoval výjevy z pravidelných honů zámeckých pánů v okolních lesích. To by vypadalo přinejmenším dost divně. A na otázku návštěvníků, kde tedy je, by musel odpovědět, že se dostal do natolik špatného stavu, že se rozpadl špínou. No, tak to by teda nešlo!

sloni

Vzhledem k tomu, že se jedná o historické textilie, musíte k jejich vyčištění přizvat skutečné profesionály. Jinak by se mohla stát tragédie v podobě zničení části historického zařízení zámku. Na to skutečně pozor!